Noclegi w Świnoujściu – Wypoczynek nad morzem w kameralnej atmosferze

06 marca 2018

Pobyt w Świnoujściu, czy to służbowy, czy wypoczynkowy, może być znakomitą okazją do poznania tego niezwykłego miasta. Jedynego w Polsce, które leży na wyspach. I chociaż wysp jest aż 44, to zabudowania znajdują się na trzech z nich: na Uznam, wyspie Wolin i Karsibór. Świnoujście jednak ma także inne atuty, które sprawiają, że to bardzo atrakcyjny urlopowy cel podróży. To możliwość wypraw promowych i zakupów w strefie wolnocłowej, to rzeki, jezioro, Zalew Szczeciński i Bałtyckie Morze. Oczywiście miasto oferuje przede wszystkim aktywności związane z wodą, ale i poza wybrzeżem można znaleźć niezwykłe atrakcje.

Walory naturalne Świnoujścia

Miejscowi i turyści, zwłaszcza ci przyjeżdżający do Świnoujścia latem, chętnie oddają się plażowemu lenistwu, ale także korzystają z rowerowych ścieżek, pieszych szlaków i uprawiają sporty wodne. Bo miasto i okolice można zwiedzać rowerem, kajakiem, pieszo i z kijkami. Można żeglować czy latać na kicie. Niezwykłe położenie geograficzne pozwala na szeroki wachlarz uprawiania różnego rodzaju aktywności, sportu czy rekreacji. Oprócz wybrzeża Bałtyku jest też akwen Zalewu Szczecińskiego, rozlewiska Starej Świny, mniejsze i większe jeziora, wysepki. Świnoujście to także niezwykle popularny kurort, który ma złoża borowin i solanek, łagodny mikroklimat, dużo słońca i czyste powietrze. Uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu chorób z zakresu endokrynologii, kardiologii, dermatologii, narządów ruchu, układu oddechowego, kręgosłupa. Jednak nie trzeba cierpieć z powodu jakichś dolegliwości, by po krótkim nawet pobycie poczuć napływ sił i wewnętrznej energii. Czyli nocleg blisko morza w Świnoujściu zawsze wskazany! Spacerować po plaży warto nie tylko latem. Zimny wiatr i spienione fale to fantastyczna okazja do wdychania jodu i robienia zdjęć.

Atrakcje Świnoujścia

Skoro już wiemy, że Świnoujście to nie tylko plaża i wycieczki na zakupy, możemy poznać miejsca, które trzeba w tym mieście zobaczyć.
Latarnia Morska to jedna z najbardziej znanych latarni nad Bałtykiem. 68 metrów wysokości wystarczy, by było najwyższą w Polsce. Powstała przy ujściu rzeki Świny do morza i od 2000 roku otwarta jest dla zwiedzających. Widok z góry jest malowniczy! Można z niej wypatrzyć Fort Gerharda, wejście do portu, piękną szeroką plażę i część miasta położoną na wyspie Uznam. Stawa Młyny to znak nawigacyjny, który powstał pod koniec XIX wieku. Charakterystyczny wiatrak, który widnieje na wielu świnoujskich pamiątkach, ma 10 metrów wysokości. Znajduje się na końcu falochronu zachodniego. Podziemnie Miasto na Wyspie Wolin to atrakcja otwarta zaledwie kilka lat temu. Podziemne schrony w czasie II wojny światowej pełniły funkcję obronną dla bazy Kriegsmarine, później zostały przekształcone w Zapasowe Stanowisko Dowodzenia Dowódcy Frontu Polskiego. W latach zimnej wojny planowano, że w razie ataku jądrowego to stąd siłami zbrojnymi będą dowodzić polscy generałowie. Muzeum Ochrony Wybrzeża w Świnoujściu sprzedaje turystom przepustki zamiast biletu, a przewodnik odziany jest w mundur. Ot, taka ciekawa forma przyciągania turystów. Fort Gerharda to najlepiej zachowany XIX wieczny pruski fort nabrzeżny w Europie. Jest częścią Twierdzy Świnoujście. Tutaj z kolei przewodnik każe turystom przećwiczyć musztrę.
Świnoujście to także park zdrojowy, wiele pomników przyrody czy wsteczna delta Świny, która zajmuje obszar o powierzchni 3000 ha i jest unikalna w skali całego kraju. To zespół wodno-błotnych wysepek z cieśninami i kanałami. Jest też Karsibór, czyli zielona wyspa o powierzchni 14km², która powstała w wyniku przekopania Kanału Piastowskiego. Jest zamieszkała. Walory przyrodnicze Świnoujścia i okolic można podziwiać z wody, wybierając się na rejs ekologicznym statkiem motorowym po Zatoce Pomorskiej, Rzece Świnie, Zalewie Szczecińskim oraz na akwenach przyległych.
Biorąc pod uwagę walory miasta i okolic, trudno się dziwić, że turyści chętnie wybierają się tutaj na urlop. Tani nocleg blisko morza w Świnoujściu to alternatywa dla droższych podróży zagranicznych. Nie tylko latem, ale też wiosną, jesienią i zimą.

Promotions

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube